Navracíme do unikátních staveb veřejný, kulturní a podnikatelský život.

Rodinná firma FABRIKA 1861 sdružuje industriální objekty v Geoparku UNESCO Český ráj. Historické budovy citlivě opravujeme a vytváříme vhodné podmínky pro jejich nové využití. Pořádáme ve svých areálech veřejné či soukromé akce a nabízíme své prostory k pronájmu pro podnikatelské i nepodnikatelské subjekty.

Název FABRIKY 1861 vychází z monumentálního industriálního areálu v semilských Řekách. Tento komplex s výjimečnou architekturou byl ve své době jednou z největších továren v Evropě. Je v něm dohromady osmnáct budov, rozpíná se na 60 000 m2, a je zároveň sídlem společnosti.

Kdo jsme

Společnost FABRIKA 1861 je vlastněna rodinou Kuršelových, která má velmi blízký vztah k regionu, ve kterém firma působí. Historie této rodiny je přes 300 let spojena s oblastí Geoparku UNESCO Český ráj, protože rodinní předci zde žili již od konce 17. století a od roku 1894 podnikali v textilním průmyslu. Na tuto tradici Kuršelovi navázali i po roce 1989. Od roku 2020 je rodina jediným vlastníkem společnosti FABRIKA 1861. Na fungování firmy se podílí celá rodina a na většině akcí je možné členy rodiny potkat. Zástupcem společnosti je po boku svých bratrů její kulturní ředitel Sebastian Kuršel. Firma zaměstnává několik dalších srdcařů.

Naše vize

Naši vizi se snažíme naplňovat přes pestrou paletu projektů. Kromě dílčích prací v industriálním komplexu FABRIKA 1861 v Semilech jsme zrealizovali projekt Lávka Amálka a zároveň v současnosti usilovně pracujeme na vybudování Semilského orloje. Našimi dalšími již zrealizovanými projekty je multifunkční objekt KOTELNA 1859 v Železném Brodě a umělecké dílo SVĚT VODY v Malé vodní elektrárně Přepeře. Dále připravujeme rekonstrukci komínu Matka v Železném Brodě. Kromě navracení života do industriálních objektů jsme v roce 2021 založili projekt Svatba ve Fabrice, který nabízí zamilovaným párům organizaci jejich vysněné svatby v našich areálech. Při naplňování naší vize postupujeme vždy maximálně svědomitě, a tudíž velice dbáme na společenskou odpovědnost našich činností.

Poslání

Posláním rodinné firmy FABRIKA 1861 je opět přivést život do dříve střežených a veřejnosti nepřístupných prostor, jako je například samotné sídlo firmy, industriální komplex FABRIKA 1861 v Semilech. Našim cílem není měnit námi spravovaná monumentální díla, ale pouze je dotvářet, opravovat a udržovat. Naší vizí je umožňovat široké veřejnosti využívat tyto jedinečné prostory. Milovníkům veřejného a kulturního života nabízíme velký počet společenských akcí, koncertů, festivalů či výstav nebo soukromých prohlídek. Pro podnikatelské i nepodnikatelské subjekty vytváříme reprezentativní prostory s jedinečnou industriální architekturou.

webflow tools refokus autotabs
webflow tools refokus autotabs
webflow tools refokus autotabswebflow tabs animation

Historie

Příběh společnosti
FABRIKA 1861

1861

Fabrika začíná

Významný průmyslník Franz Schmitt započal na místě s ideálními přírodními podmínkami a infrastrukturou stavbu závodu. Stavba měla mít i svoji reprezentativní hodnotu. O pracovníky nouze nebyla, jelikož tou dobou panovala v kraji bída a nedostatek pracovních příležitostí. I z tohoto důvodu pokračovala stavba rychle.

1862

Provizorní výroba

Po skončení přípravných akcí začaly hned zjara vyrůstat zdi nového závodu, a ještě téhož roku byla v provizorních podmínkách zahájena tkalcovská výroba.

1863

Zahájení provozu

V tomto roce byla dokončena výstavba přádelny a také prvního obytného domu s čp. 100, do něhož bylo přechodně umístěno vedení závodu a stavební kanceláře. Zahájení provozu v továrně znamenalo zlepšení životní úrovně obyvatelstva obce a jejího okolí, zejména přineslo nové pracovní příležitosti. Ze Semil se stává textilní město.

1866

Práce dočasně zastavena

Následkem vpádu pruského vojska do Čech byla práce v Řekách dočasně zastavena.

1867

Nepokoje kvůli pracovním podmínkám

V červenci došlo k prvnímu konfliktu mezi dělníky a vedením závodu, kvůli krutým pracovním podmínkám. Aby byly nepokoje umírněny, byla roku 1868 založena nemocenská a podpůrná pokladna, která byla majitelem dotována. Nejstarší známý pracovní řád firmy Schmitt pochází také z roku 1867. Byla v něm stanovena 13hodinová pracovní doba pro přádelnu a 12hodinová pracovní doba pro tkalcovnu

1867

Požár přádelny

Tento rok se nesl ve znamení dalšího zásahu do chodu továrny. Začátkem března došlo k požáru přádelny. Díky této politováníhodné události přišlo o své zaměstnání několik set dělníků. Firma ale neprodleně pustila do obnovy a zároveň přistoupila i ke zvětšení nové přádelny oproti původní. Ještě tentýž rok byla nová přádelna zastřešena a o rok později dokončena. Při této příležitosti bylo také zmodernizováno technologické vybavení přádelny.

1871

Výroba v provizorních podmínkách

Po skončení přípravných akcí začaly hned zjara vyrůstat zdi nového závodu, a ještě téhož roku byla v provizorních podmínkách zahájena tkalcovská výroba.

1874

Tisíc stavů v provozu

Denní produkce bavlny v přádelně přesahuje 100 metráků při zapojení všech 46 tisíc vřeten. V tkalcovně je v provozu tisíc stavů.

1875

Stálé budování

Tento rok se nesl také ve znamení budovatelském. Byl postaven železný most do Bítouchova, železný most k hotelu a zaveden plyn do tovární kolonie.

1882

Telefonní síť a vodovod

Závod byl napojen na telefonní síť a vodovod, na stráni u závodu byl zřízen park.

1883

Umírá Franz Schmitt

Umírá zakladatel závodu Franz Schmitt, byl považován za jednoho z největších průmyslníků v Rakousku. Jeho nástupcem se stává Konrád Blaschka.

1913

Změna vedení

Dochází ke změně ve vedení firmy, umírá Konrád Blaschka. Správy společnosti se nadále ujali společníci Konrád Blaschka junior a Herrmann Blaschka.

1918

Konrád Blaschka junior předčasně umírá

Konrád Blaschka junior předčasně umírá a jediným majitelem firmy Schmitt se stává Herrmann Blaschka.

1919

Demonstrace

Drahota, nedostatek základních životních potřeb a omezení výroby – to vše zapříčinila světová válka. To vše vyvolalo dramatickou demonstraci.

1929

Hospodářská krize

Na scénu přichází hospodářská krize. Přímý dopad krize se na závod projevil v druhé polovině roku. Došlo k dočasnému zastavení provozu tkalcovny a v dalších letech se krize ještě prohlubovala.

1931

Krize pokračuje

V prádelně zavedena práce obtýden. Odborové organizace začaly vyplácet podpory v nezaměstnanosti, ani to ale nedokázalo zabránit snižující se životní úrovni semilských textiláků. Firma Schmitt měla během této krize také finanční nesnáze, do továrny byl zaveden také bankovní dozor.

1933

Omezování provozu

Úplné zastavení prací v malé přádelně a postupné omezování provozu tkalcovny. K jejímu úplnému zastavení došlo v roce 1934 a do konce druhé světové války se zde nepracovalo.

1940

Prodej

Firma Schmitt prodána, vlastnictví přechází z Herrmanna Blaschka na bratry Ericha a Waltera Rudolfovy. Tímto okamžikem skončilo 80leté panování rodiny Schmittovy v Řekách.

1941

Zastavení provozu staré přádelny

25. září byl zastaven provoz staré přádelny, v chodu zůstala pouze malá přádelna s 10 tisíci vřeteny.

1942

Sklad potřeb pro válečné námořnictvo

V závodě zřízen sklad potřeb pro válečné námořnictvo.

1944

Výroba a opravy leteckých motorů

Většinu tovární plochy převzala firma Zittwerke a zavedla v areálu výrobu a opravy leteckých motorů. Zachována zůstala pouze malá přádelna, zbytek textilních strojů byl demontován. V Řekách pracovalo touto dobou 2 655 zaměstnanců, z toho 311 žen. Počet pracovníků kolísal, ale podle různých svědectví jich zde v určité době pracovaly až 3 tisíce. V závodě bylo zaměstnáno mnoho Němců (zejména jako mistři a podmistři), ale čeští zaměstnanci stále převažovali.

1945

Postupné obnovení textilní výroby

Na konci druhé světové války zůstala z největšího textilního závodu na okrese pouze část přádelny, jelikož 80 % provozní plochy zabrala za války zbrojní výroba. Na základě znárodňovacího dekretu prezidenta republiky byl závod jako německý majetek dán pod národní správu. Postupně byla znovuobnovována textilní výroba, která ale po nějakou dobu fungovala jednom objektu s kovovýrobou, jakýmsi válečným pozůstatkem. Kovovýroba byla přemístěna do jiných prostor firmy Schmitt, dnešní Technometry. Tento proces přemísťování byl dovršen až v roce 1949.

1946

Administrativní centrum národního podniku

Závod v Řekách se postupně stává administrativním centrem nového rozsáhlého národního podniku, jeho účelem bylo řídit textilní výrobu v Pojizeří a na Tanvaldsku. Proto bylo velké úsilí věnováno vybudování prostor pro podnikové ředitelství v prostorách přádelny.

1947

Rekonstrukce vodního díla

Rekonstrukce vodního díla a výměna turbíny.

1948

Změny po převratu

S únorovými událostmi a komunistickým statním převratem přichází pro závod v Řekách, stejně jako pro mnoho dalších v Československu, mnohé změny. Byly vytvořeny jednotný závodní výbor ROH a dělnické milice. Bylo znovuzřízena také tkalcovna s využitím stavů z likvidovaných menších provozoven, kde se vyráběly tkaniny pro technický sektor a částečně také lůžkoviny.

1949

Přípravna materiálu

Pro vlastní tkalcovnu se zřizuje přípravna, která později sloužila jako centrální přípravna materiálu pěti tkalcovnám podniku.

1950

Obrubovna plenek

Zřízena obrubovna plenek a podnik se postupně stává jediným výrobcem dětských plen pro celou republiku a část produkce byla dokonce vyvážena do zahraničí.

1955

Modernizace tkalcovny

V tomto roce došlo k modernizaci v tkalcovně. Mechanické stavy byly vyměněny za automaty Hrdina, přemístěné ze závodu 03 Semily a část byla opatřena novými listovkami. Rozšiřuje se sortiment výroby o trenkoviny a ručníkoviny.

1957

Výměna strojů

Počíná postupná likvidace samopředů, které jsou postupně nahrazovány kroužkovými stroji. Tato výměna probíhala až do roku 1960.

1959

Dokončení stavebních úprav a nové stroje

Po dokončení stavebních úprav 2. poschodí starého dílu přádelny, se nainstalovaly nové sovětské dopřádací stroje značky Penzmash. Současně se zřídila sukárna křížových cívek se soukacími stroji z národního podniku Totex. V tkalcovně se instalovaly široké automatické stavy typu ES II, na kterých se vyráběly především dekorační tkaniny pro tisk a široké atlas grádly.

1965

Nový sklad bavlny

Z důvodu nevyhovujících podmínek skladování suroviny byl v polovině 7. dekády minulého století vystaven nový sklad bavlny s pneumatickou dopravou bavlny do nové sovětské čistírny.

1967

Nová šlichtovna

Počínaje tímto rokem se budovala nová šlichtovna, byla opatřena šlichtovacími stroji Sucker.

1972

Mykací stroje

V období let 1972–1973 byla přádelna vybavena mykacími stroji CZ 69 od Firmy Falubaz.

1993

Vzniká Kolora a Hybler

Ve středu 1. prosince vznikly z bývalého státního podniku Kolora dvě textilní akciové společnosti – Kolora a Hybler. Areál dnešní FABRIKY 1861 náležel firmě Kolora a.s.

2013

Insolvence

Dne 3. června roku 2013 textilní společnost CZ 2013, která vlastnila areál dnešní FABRIKY 1861 v Semilech upadá do insolvence.

2015

Krádeže a vandalismus

Dva roky trvající konkurzní řízení mělo zásadní vliv na dnešní podobu areálu FABRIKY 1861. Došlo k velkým škodám na majetku způsobené častými krádežemi a vandalismem. V tomto období došlo k odcizení původního hodinového stroje z hodinové věže. Čas na hodinové věži se kvůli této krádeži zastavil a tím i život ve fabrice, protože tovární hodiny byly vždy považovány za samotné srdce celé továrny.

2020

Nová naděje

Jediným vlastníkem areálu v semilských Řekách se stává společnost FABRIKA 1861 s.r.o. vlastněná rodinou Kuršelových. Čistě rodinná firma začala postupně realizovat nutné opravy v areálu a zároveň postupně začala navracet život do tohoto industriálního komplexu.

2021

Návrat života do areálu

Velkolepý návrat života do areálu FABRIKY 1861 v Semilech. Velký počet akcí, oprav a změn, které postupně vedly k vytvoření multifunkčního areálu pro veřejný, kulturní a podnikatelský život. Došlo k opravě střechy na bývalé podnikové jídelně i na hodinové věži, dále vzniklo nádvoří na místě původní celozávodní hasičárny. Areál hostil Festival malých pivovarů, koncert Janka Ledeckého, trumpetisty Laco Déczi a mnoho dalších akcí.

2021

Zprovoznění celozávodních hodin

Dne 30. července roku 2021 v 19.01 (tj. 18 hodin a 61 minut) byl život do areálu definitivně navrácen, jelikož došlo ke zprovoznění celozávodních hodin v hodinové věži Ludmila. V areálu se nachází sídla několika firem, textilní výroba, skladovací plochy, dílny, ateliéry, galerie a další zajímavé prostory.

2024

Rekonstrukce Nové přádelny

V rámci proměny areálu ve významné kulturní a společenské centrum byla zahájena rekonstrukce budovy Nová přádelna. V budově vzniknou rozsáhlé výstavní prostory a multifunkční sály různých velikostí. Bude zde prostor pro stálé expozice i dočasné výstavy.

Společenská 
odpovědnost

Industriální prostor s důrazem na společenskou odpovědnost a udržitelnost

FABRIKA 1861 nabízí unikátní prostory industriálního stylu s jedinečnou atmosférou, určené ke konání nejrůznějších akcí. Současně s naší činností ale vnímáme určitou nezbytnou dávku odpovědnosti vůči občanské společnosti. Chceme, aby naše činnost nejenom nepoškozovala krásy české krajiny, ale zároveň chceme vytvářet takové podmínky, které povedou pro udržitelný život dalším generacím. Společenskou odpovědnost stavíme na třech základních pilířích.

Společenský aspekt

V první řadě se snažíme postupně zpřístupňovat naše areály veřejnosti, nabídnout přidanou hodnotu všem zájmovým skupinám, především pak místním komunitám či samosprávě v podobě města Semily, města Železný Brod a obce Přepeře u Turnova. Naše areály udržujeme, ale také je dále zvelebujeme a upravujeme. Chceme, aby se na rozvoji podílel každý, kdo má zájem a chuť dělat věci nejenom správně, ale dělat i správné věci. Jsme otevření dobrým myšlenkám a veškerým nápadům, protože chceme, aby se oblast Geoparku UNESCO Český ráj nadále rozvíjela.

Zelená energie

Neméně důležitou oblastí je pro nás také životní prostředí, proto v areálu FABRIKY 1861 a KOTELNY 1859 chráníme původní zeleň a využíváme energii z obnovitelných zdrojů. Součástí areálu FABRIKY 1861 je také Malá vodní elektrárna Semily-Řeky. V současné době připravujeme projekt, v rámci, kterého budeme našim nájemcům nabízet výhodnou zelenou elektřinu. Dalším z připravovaných projektů je instalace solárních panelů na střechy našich budov, avšak pouze na ty z nich, kde nedojde k narušení estetické stránky a architektury.

Udržitelné stavebnictví

V neposlední řadě dbáme také na udržitelnost a odpovědné nakládání s odpady při provádění stavebních úprav, oprav a dalších činností tohoto charakteru. Ve veškeré stavební činnosti, kterou v areálu provádíme, tak klademe vždy maximální důraz na kvalitu a udržitelnost použitých materiálů. Stejně tak jsou veškeré stavební práce realizovány v souladu s historickým charakterem a architektonickým rázem budov. Vážíme si historického odkazu našich předků, proto se snažíme zachovat jejich díla a pouze ho dotvářet či rekonstruovat.

webflow tools refokus autotabs
webflow tools refokus autotabs
webflow tools refokus autotabswebflow tabs animation

Připojte se k naší komunitě

Komunita Přátelé FABRIKY je místem plným příležitostí – přidejte se a získejte členství s benefity. Jako první se dozvíte o připravovaném programu, získáte exkluzivní vstupenky, slevy na naše akce, pohled do zákulisí a mnoho dalšího. Pojďte s námi psát novou historii výjimečného prostoru.